Pentru prima dată la Deva, manifestările prilejuite de Ziua Națională a României, 1 Decembrie, au avut loc în fața Palatului Administrativ, pe noua pietonală a orașului. Cu această ocazie, a fost inaugurată și statuia Reginei Maria a României.
Peste 2500 de deveni au participat, astăzi, la ceea ce avea să fie cea mai frumoasă paradă de 1 Decembrie din Deva. O ploaie ușoară dar o vreme caldă, cu temperatura care a ajuns la 17 °C, o atmosferă plăcută, fără stridențe de niciun fel, fără scandări politice sau partinice, un public civilizat într-un oraș civilizat, în decorul superb al noii zone pietonale.
O zi în care fiecare dintre participanți s-a bucurat de aniversarea României, țara care a împlinit 105 ani. Și de inaugurarea superbei statui a Reginei Maria a României.
La mulți ani, România! La mulți ani, români!
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/1-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/2-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/3-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/4-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/5-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/6-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/7-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/8-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/9-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/10-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/11-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/12-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/13-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/14-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/15-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/16-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/17-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/18-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/19-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/20-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/21-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/22-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/23-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/24-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/25-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/26-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/27-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/28-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/29-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/30-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/31-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/32-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/33-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/34-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/35-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/36-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/37-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/38-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/39-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/40-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/41-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/42-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/43-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/44-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/45-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/46-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/47-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/48-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/49-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/50-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/52-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/53-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/54-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/55-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/56-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/57-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/58-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/59-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/60-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/61-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/62-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/63-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/64-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/65-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/66-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/67-1-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/68-1024x576.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/69-579x1024.jpeg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/12/70-1024x576.jpeg)