Al doilea vaporaş de agrement, cu o capacitate mai mare, pe numele iniţial DAMIRO, a fost cumpărat de Primăria Şoimuş şi, începând de astăzi, pluteşte pe Mureş alături de vaporaşul STELAR. Noul vaporaş va fi botezat STELAR 2. Anunţul a fost făcut chiar de primarul comunei Şoimuş, Mihai Gabriel Irimie.
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/doua.jpg)
„Povestea vaporaşului la Șoimuș continuă, ieri a plecat din Orşova, din Șantierul Naval, și astăzi a ajuns acasă la Șoimuș fratele mai mare al primului vaporaş, care se va numi STELAR 2.
Acesta are o capacitate mai mare pentru a satisface cerințele celor cu autocare sau microbuze care ne vizitează comuna Șoimuș și vor sa facă o plimbare pe râul Mureș.
An de an acest proiect de pe malul Mureşului evoluează, comuna Șoimuș va deveni un punct important de atracție pentru turiștii care vizitează județul Hunedoara. – a scris primarul comunei Şoimuş, Mihai Gabriel Irimie, pe pagina sa de Facebook.
GALERIE FOTO:
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/1-768x1024.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/2-1024x768.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/3-1024x576.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/4-1024x576.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/5-1024x768.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/6-1024x768.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/7-1024x768.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/8-1024x768.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/9-1024x768.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/10-768x1024.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/11.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/04/12.jpg)