Dacă doriți să participați, la acest sfârșit de săptămână, la o sărbătoare tradițională pădurenească, atunci nu trebuie să ratați MĂSURATUL OILOR de la Lelese.
Sărbătoarea începe sâmbătă, 14 mai, la ora 11:30, la sediul Primăriei din Lelese și se mută, apoi, pe Dealul Purcărețului, la stână.
Slujba de sfințire a oilor din stână, mulsul oilor, măsuratul laptelui, masă și joc tradițional pe tăpșanul înverzit – toate într-un spectacol de obiceiuri, culori și bucate țărănești specifice acestui ținut străvechi al pădurenilor.
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2022/05/280221897_1335153220295372_6172457733087764211_n.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2022/05/Lelese-map-1024x590.png)