”Pentru iubitorii de pisici vrem să împărtăşim un exemplar minunat de pisică sălbatică (Felis Silvestris) din Parcul Național Retezat, surprinsă de colega noastră Lucia Ursu, Educație și comunități APNR, într-o acțiune de monitorizare desfășurată în decursul săptămânii trecute.” – au scris reprezentanții Parcului Național Retezat pe pagina de Facebook.
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/pisi-2-1024x683.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/Pisi-3-1024x683.jpg)
Pisică sălbatică este un mamifer mic, agil și discret, cu o blană groasă, dungată, care o ajută să se camufleze excelent în habitatul său natural. Trăiește într-o varietate de habitate, inclusiv păduri, regiuni stâncoase și zone cu vegetație densă. Pisica sălbatică este un prădător nocturn, hrănindu-se în principal cu rozătoare și păsări.
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/pisi-1-1-1024x683.jpg)
Una dintre amenințările pentru pisica sălbatică este hibridizarea cu pisicile domestice. Acest fenomen diluează patrimoniul genetic unic al speciei și reduce capacitatea sa de a supraviețui în sălbăticie. De asemenea, braconajul, pierderea habitatului și alte presiuni umane sunt factori majori care influențează negativ populația acestor animale sălbatice.
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/pisi-3-1-1024x683.jpg)
”Protecția acestei specii impune participarea la programe de educație ecologică, susținerea inițiativelor de conservare și adoptarea unui comportament responsabil în natură pentru a proteja habitatul și biodiversitatea.” – a scris Lucia Ursu, autoarea acestor minunate fotografii, pe Facebook.
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/pisi-2-1-1024x683.jpg)
Datorită habitatelor sale diverse, naturale sau puțin modificate de intervenția umană, Parcul Național Retezat adăpostește un număr de 55 de specii de mamifere, peste 23% din mamiferele terestre ale Europei.
Parcul oferă condiţii pentru supravieţuirea celor mai importante dintre carnivorele mari europene: râsul (Lynx lynx), ursul (Ursus arctos) şi lupul (Canis lupus).
Parcul Național Retezat, unul dintre cele 22 de parcuri naționale și naturale administrate de Regia Nationala a Padurilor – Romsilva, este situat în sud-vestul țării, în județul Hunedoara.