Aproximativ 1.000 de profesori și alți angajați din sistemul de învățământ hunedorean au participat astăzi la un marș de protest care a avut loc în centrul Devei.
Coloana de manifestanți a umplut Bulevardul 1 Decembrie 1918, în totalitate, între sensurile giratorii de la Poșta Veche și, respectiv, Centrul Cultural ”Drăgan Muntean” (Blocul Turn).
Marșul a fost organizat de Sindicatul Învățământ Preuniversitar (SIP) Hunedoara și a început la ora 11:00, din curtea Colegiului Național Pedagogic ”Regina Maria”. Traseul urmat de protestatari a fost Piața Unirii – Bulevardul 1 Decembrie 1918 – pietonala Centrul Istoric – Prefectură.
Circulația rutieră a fost închisă, timp de aproximativ 30 de minute, între sensurile giratorii dintre Poșa Veche și Blocul Turn.
Marșul de protest a avut ca scop atragerea atenției guvernanților asupra nerespectării unor acte normative în vigoare și a dispozițiilor instanțelor judecătorești, precum și susținerea revendicărilor care au condus la declanșarea grevei generale în învățământ.
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/05/P0-1024x517.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/05/P1-3-1024x577.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/05/P2-1-1024x577.jpg)
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/05/P3-1-1024x577.jpg)