luni, septembrie 16, 2024
No menu items!
AcasăACTUALITATECORVINUL Hunedoara a fost eliminată din Europa League dar va continua în...

CORVINUL Hunedoara a fost eliminată din Europa League dar va continua în Conference League

Echipa de fotbal Corvinul Hunedoara a fost eliminată din Europa League după ce a fost învinsă de formaţia HNK Rijeka cu scorul de 1-0, joi seara, pe Stadionul HNK Rijeka din Rijeka, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiţiei.

Corvinul a pierdut la limită duelul din Croația, în returul cu Rijeka, după un gol marcat în minutul 12 de Petrovic.

Formaţia condusă de Florin Maxim a avut şansa egalării în minutul 74, când portarul Posasevic l-a faultat în careu pe Hrezdac, iar centralul a acordat penalty. Sergiu Buş a ratat însă lovitura de la 11 metri, trimiţând mult peste poartă (minutul 76).

Meciul tur, disputat în urmă cu o săptămână la Sibiu, se încheiase cu scorul de 0-0.

Corvinul își încheie, astfel, parcursul în Europa League dar va continua în Conference League, unde va întâlni joi, 8 august, la Sibiu, echipa FC Astana din Kazahstan.