Un sondaj de opinie realizat de CURS, în luna octombrie 2023 în municipiului Deva, la comanda PNL, arată că dacă duminica viitoare ar fi alegeri, 46% dintre deveni l-ar vota pe actualul primar al municipiului reședință de județ, Nicolae-Florin Oancea, pentru un nou mandat.
Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 1.100 de respondenți, votanți în vârstă de 18 ani și peste, prin interviuri față-în-față, la domiciliul respondentului. Marja de eroare a sondajului la nivelul întregului eșantion este de +/- 3%, cu un nivel de încredere de 95%.
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/Sondaj-1-1024x723.png)
Câți deveni au răspuns la sondaj, metoda de culegere a datelor, marja de eroare, nivelul de încredere
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/Sondaj-2-1-1024x719.png)
Care sunt problemele orașului. Ce spun devenii
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/Sondaj-4-1-1024x723.png)
Șantierele din Deva aduc un disconfort dar, la final, orașul va arăta altfel. Ce cred devenii despre lucrări
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/Sondaj-7-1024x720.png)
Cum apreciază devenii activitatea administratorului public al Devei, Traian Berbeceanu
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/Sondaj-6-1024x723.png)
Primele alegeri de anul viitor vor fi pentru Parlamentul European. Care sunt preferințele politice ale devenilor
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/Sondaj-8-1024x721.png)
Pe cine doresc devenii ca primar al municipiului
![](https://newshd.ro/wp-content/uploads/2023/11/VOT-PRIMAR-DEVA-1024x715.png)