xbporn

duminică, septembrie 8, 2024
No menu items!
AcasăACTUALITATELE-AU DAT PĂTRĂȚELUL: Corvinul Hunedoara o bubuie pe FC Paksi, vicecampioana Ungariei,...

LE-AU DAT PĂTRĂȚELUL: Corvinul Hunedoara o bubuie pe FC Paksi, vicecampioana Ungariei, scor 4 – 0

Corvinul Hunedoara a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 4-0 (2-0), echipa Paksi FC, în prima manşă a primului tur preliminar al Ligii Europa.

După o absență de 42 de ani din Cupele Europene, Corvinul Hunedoara, câștigătoarea Cupei României ediția 2024, revine spectaculos în competiția europeană, cu o victorie categorică împotriva vicecampioanei și câștigătoarei cupei Ungariei, FC Paksi.

Golurile echipei antrenate de Florin Maxim au fost marcate de Buş (minutul 9) şi Lupu (minutele 45+2, 86, 90+3).

În minutul 76, de la gazde a fost eliminat Szabo.

Returul se va juca peste o săptămână la Sibiu, pe stadionul pe care joacă Corvinul.

Dacă se va califica, după meciul de la Sibiu, Corvinul va întâlni clubul croat NK Rijeka în următorul tur preliminar al Europa League.